Vyberte stránku

Trpíte urgentním nedostatkem pracovních sil? Je pro Vás obtížné najít a především zaujmout vhodné adepty a talenty?

O pojmu “employer brand” nyní hovoří téměř každý a je otázkou, kdo jeho tvorbě a rozvoji opravdu rozumí. Obecně lze však říci, že se jedná o základní stavební kámen společností, které se chtějí ucházet o zájem či dokonce přízeň top talentů v oboru. A jak tedy na to? Především je potřeba začít a neodkládat to.

Kandidáti věří zaměstnancům více než reklamě a firemním sdělením

V 90. letech, kdy se firmy začaly více zajímat o problematiku budování značky zaměstnavatele, se jí snažily uchopit tak říkajíc ze shora dolů. Společnosti se rozhodly mít svou firemní prezentaci pevně ve svých rukách, což odpovídalo smýšlení a možnostem doby. Zaměstnanci neměli šanci do této prezentace moc promlouvat.  

Nyní, v období nadvlády sociálních sítí, mohou zaměstnanci v podstatě kdykoli a odkudkoli světu sdělit, co si myslí o firmě, ve které pracují. Ať se vám to líbí nebo ne, vnímání vaší značky zaměstnavatele u potenciálních zaměstnanců určují do značné míry vaši aktuální zaměstnanci. A co hůře, nejen, že mají na vaší značku vliv, ale jak už to tak vypadá, jejich hlas je mocnější než ten váš!

Zdroj: Edelman Trust Barometr

Studie potvrzují, že pokud jde o značku zaměstnavatele, lidé věří sdělením či doporučením svých přátel a známých více než firmě samotné. Dokonce i informace poskytnuté samotným CEO nemají větší váhu, než rada od přítele.

Je velmi pravděpodobné, že si kandidát zjistí informace o společnosti z veřejně dostupných zdrojů, ale zároveň se pokusí zjistit informace i od zaměstnanců (či jejich známých) dané společnosti. Lidé chtějí slyšet, co si o vás myslí ti nejpovolanější – vaši zaměstnanci. A dnešní svět plný technologií a přiznaných pracovních pozic na sociálních sítích jim to umožňuje.

Jak tedy posílit vaší značku dobrého zaměstnavatele? Doporučení, že je potřeba vytvořit funkční firemní kulturu založenou na principech sdílení jasných vizí a cílů a budování příjemného prostředí naplněného podporou a přátelstvím může znít poněkud otřepaně, ale ve finále je stále platné. Vy ale musíte udělat ještě víc. Musíte ukázat světu, že jste firma, kde stojí za to pracovat a rozvíjet se. Vzhledem k výše uvedenému je více než vhodné využít pro šíření těchto informací i vaše zaměstnance. Dejte jim možnost, aby byli dostatečně informováni co se ve vaší společnosti děje, na jakých úžasných projektech mají možnost pracovat a pomozte jim budovat jejich vlastní značku. Oni se vám na oplátku odvděčí “hlasem firmy”, který se bude šířit do míst, kam se možná žádná vaše kampaň nedostane. Začněte budovat tým svých vlastních ambasadorů, kteří vám pomohou šířit dobré jméno vaší značky.

Pro zvýšení efektivity je vhodné vašim zaměstnancům umožnit přístup ke všem informacím a pomoci jim s tvorbou obsahu, který budou sdílet na sociálních sítích. Aby byla tato forma spolupráce možná, nemělo by sdílení obsahu zabírat vašim zaměstnancům mnoho času. Zvažte vhodnost využití některého z Employee Advocacy systémů, které sdružují obsah na jednom místě a významně ulehčují práci s obsahem a jeho sdílením. Navíc vám systém umožní odvedenou práci měřit a vyhodnocovat.

Na tom, jak si o vás lidé povídají na sociálních sítích záleží

Vaše „digitální reputace“ může nejen přitáhnout nebo odradit potenciální zaměstnance, ale má i několik dalších vlivů:

  • Společnosti vnímané jako „dobří zaměstnavatelé“ mají zpravidla 2x více uchazečů o práci
  • 2 ze 3 zaměstnanců by pracovali pro společnost s lepší značkou zaměstnavatele na úkor vyššího platu (platí především pro generaci mileniálů)

Jinými slovy – mít pověst dobrého zaměstnavatele vám pomůže zvýšit důvěryhodnost vaší značky, zvýšit počet uchazečů o práci ve vaší firmě a snížit náklady.

Sledujete co o vás sdílí vaši zaměstnanci na sociálních sítích jako je Facebook, LinkedIn, Instagram nebo Twitter? Prezentují pozitivně vaší společnost a pomáhají tak rozšiřovat pozitivní reputaci firmy?